Termíny

14.5.2018 10:00 - 22.6.2018 10:00 - Zkouškové období LS 2017/2018

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
U057 Zoner Photo Studio – editace fotografií 2

Vyučující

Ing. Martin Seko (Grafická a multimediální laboratoř, Fakulta informatiky a statistiky VŠE, e-mail: martin.seko@vse.cz)

Obsah

Hlavní část kurzu je věnována pokročilým metodám a postupům při editaci digitální fotografie na počítači v programu Zoner Photo Studio. Součástí kurzu je i tzv. „digitální FotoPoradna“, kde budou mít studenti možnost prezentovat své upravované fotografie a vyučující je následně okomentuje na přednášce (tj. „co je na té které fotografii dobré a co se mělo udělat lépe a jinak“). Důraz je kladen především na pokročilé funkce programu.

Hlavní oblasti
– Shrnutí znalostí z kurzu U056.
– Práce s fotogalerií Zonerama.
– Retuš.
– Pokročilé metody editace fotografií (např. úprava kontrastu pomocí křivek, převody do odstínů šedé, problematika ostrosti fotografií).
– Formáty grafických souborů (se zaměřením na digitální fotografii). Princip zpracování fotografií ve fotoaparátu.
– Konverze z formátu RAW , editace RAW.
– Kreativní postupy (panoráma, HDR fotografie, multiexpozice).
– Dle času a přání: pokročilé funkce programu (kalendáře, pohlednice, tiskové sestavy, prezentace fotografií – promítání, tvorba PDF, …).

Nezbytné předpoklady pro absolvování kurzu

Předpokladem úspěšného zvládnutí kurzů o zpracování digitálních fotografií na počítači je – bez ohledu na používaný aplikační program (Zoner Photo Studio, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop Elements, GIMP) – dobrá znalost základů práce na PC.

Na VŠE se nyní používají PC s operačním systémem MS Windows XP (SP3) CZ, na učebně 307 osazené 2 GB RAM. Nainstalován je dále MS Office 2007, Zoner Photostudio 13, Total Commanedr 7.03, Salamander 2.0 a další programy.
Předpokládá se, že student má možnost domácí práce na PC (vč. připojení na Internet), nebo možnost docházet do učebny SB 307 v čase k tomu určeném.

Požadované předpoklady budou u přihlášených ověřeny týden před začátkem kurzu v čase oznámeném na webu U3V VŠE. Drobné neznalosti budou studentům krátce vysvětleny po skončení testu. Po úspěšném absolvování ověření bude studentovi vydán certifikát pro vstup do kurzů editace fotografií a Digitálního videa.

Na jiné stránce jsou podrobně specifikovány požadované vstupní znalosti a dovednosti. Doporučujeme si tyto znalosti pečlivě pročíst, případně doplnit. Lze také využít kurz U051 Zaklady práce na PC, případně i kurz U064 Prezentování fotografií.

Literatura

– Počítačová grafika, VŠE, 2006, HORNÝ, S.,

– Digitální fotografie a její zpracování, VŠE, 2005, HORNÝ, S.,

– Vizuální komunikace firem, VŠE, 2004, HORNÝ, S.,

– Základy počítačové grafiky, VŠE, U3V, 2007, HORNÝ, S.

Materiály ke kurzu