29.9.2017 - Děkanský den

13.10.2017 14:00 - Magisterské promoce

Mimosemestrální kurzy GML v ZS2017

Milí multimedialisté,

v zimním semestru 2017/2018 očekáváme otevření níže uvedených mimosemestrálních kurzů.

Důležité upozornění:

• Jednotlivé termíny konání se mohou ještě drobně měnit.
  • U kurzů, kde probíhá předregistrace bude kurz otevřen pouze při zájmu 15 a více studentů.
  • U kurzů Trendy v multimédiích sledujte ident, pod kterým bude kurz vypsán a jeho prerekvizity. Jeden kurz (jeden ident) můžete za své studium studovat pouze 1x!

Ident Název kurzu Vyučující Podrobnosti výuky Přihlašování
4ME370,

4ME371

Prezentační dovednosti Mgr. Ludmila Fonferová, Ph.D.
  • pá 6.10.
  • pá 20.10.
  • pá 3.11.
  • pá 24.11.
  • vždy 9:00 – 15:00

+ individuální videokonzultace dle domluvy

• kapacita: 18 studentů
4ME370 přihlašování otevřeno v InSISu,

kurz 4ME371 přihlašování od 18.9. od 8:00

4ME230 Scenáristika a dramaturgie audiovizuálního díla Mgr. MgA. Ondřej Kepka
  • st 4.10.
  • st 18.10.
  • st 1.11.
  • st 15.11.
  • st 29.11.
  • st 13.12.
  • vždy 9:15 – 12:30

+ ve zkouškovém období

• výuka v RB 336
  • kapacita: 30 studentů
otevřeno v InSISu
4ME292 Trendy v multimédiích 2 –

Freelance pro začátečníky

Ing. Maja Khabirova pozor! aktualizace termínů:

• pá 20.10.
  • pá 27.10.
  • pá 3.11.
  • pá 10.11.
  • pá 17.11.
  • vždy 14:30 – 17:45
  • místnost bude upřesněna
  • kapacita: 20 studentů

4ME290 Trendy v multimédiích

Média offline

Ing. Miroslav Dittrich
  • od 3.10. každé úterý od 14:30
  • kapacita: 20 studentů
  • anotace kurzu: viz níže

4ME293 Trendy v multimédiích 3 –

Režie audiovizuálního díla

Mgr. MgA. Ondřej Kepka bude upřesněno – výuka by probíhala blokově v lednu 2018 (13x 90 min) probíhá předregistrace na tento kurz

4ME291 Multimediální tender Ing. Zdeněk Vondra, Ph.D.  bude upřesněno

• workshop se studenty UTB
  • kapacita 20 studentů

Anotace kurzu Média offline s Miroslavem Dittrichem

Předmět pootvírá dveře do zákulisí novin, rádií a televizí. Hledá odpověď, jak rozpoznat lživou zprávu, i jak se nenechat manipulovat polopravdami. Vysvětluje, proč lidé chtějí bulvární noviny i jak se poznají ty seriózní. Seznamuje s tím, jak se měří čtenost novin, poslechovost rádií a sledovanost televizí. Odhaluje, kdo opravdu vlastní média a kdo je financuje. Ukazuje, že zpravodajství je královská disciplína, a proč v televizích platí čím kratší, tím lepší. Seznamuje s různými „druhy“ novinářů. Studenti se také dozvědí, co je to veřejnoprávnost, jak se dělají noviny, jak důležitý je titulek, i to, co mají rádia a žádné jiné médium.

Po úspěšném absolvování kurzu budou studenti umět:

• orientovat se ve světě médií, tzv. mediální krajině
  • popsat, jakým způsoby se měří čtenost, poslechovost a sledovanost
  • napsat krátkou zprávu a vybrat atraktivní titulek
  • rozlišit a správně používat rozhlasový a TV jazyk od psaného slova
  • vybrat a sestavit zprávy podle důležitosti a atraktivity do zpravodajské relace v rádiu či televizi
  • definovat smysl duálního systému rádií a televizí
  • popsat metody manipulace s fakty v médiích
  • definovat zdroje financování médií, jejich vlastnictví a zásady normálního vztahu majitele a novinářů
  • připravit a natočit krátký vstup do vysílání rádia či televize

Jednotlivé bloky kurzu:

• Mediální krajina
  • Rozhlas a rádio
  • Fenomén televize
  • Pravda a lež v médiích
  • Čtenost, poslechovost, sledovanost
  • Zpravodajství – královská disciplína
  • Bulvarizace médií
  • Vlastnictví médií a jejich financování
  • Veřejnoprávní není státní

Kurz povede Ing. Miroslav Dittrich, český šéfredaktor a moderátor, od roku 2017 člen Rady Českého rozhlasu.

Pracovní kariéru začínal v letech 1982 až 1992 v Československém rozhlase, kde působil jako ekonomický redaktor, moderátor a zvukový technik. Po odchodu z rozhlasu byl ředitelem programu, šéfredaktorem a moderátorem soukromého Rádia Alfa (1993–1995), krátce reportérem a moderátorem TV Nova (1995) a vedoucím ekonomické redakce Lidových novin (1996).

V letech 1996 až 1999 pracoval v České televizi. Byl vedoucím ekonomické redakce zpravodajství, autorem a moderátorem diskuzních pořadů Debata a V pravé poledne a autorem a moderátorem ekonomických pořadů Ekonomický týdeník a Trh, obchod, finance. V roce 1999 se vrátil do Českého rozhlasu na místo šéfredaktora a později ředitele stanice Český rozhlas 2 – Praha. Na této funkci působil do roku 2004.

Mezi roky 2004 a 2012 zastával pozici v Producentském centru Českého rozhlasu. Byl šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží, ředitelem Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, organizátorem mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga a národní soutěže Concerto Bohemia, organizačním vedoucím Big Bandu Českého rozhlasu. Následně krátce pracoval jako ředitel centra výroby (2012–2013). V letech 2013 až 2016 byl šéfredaktorem stanice Český rozhlas Dvojka, moderoval také pořad Jak to vidí.

V lednu 2017 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou PČR členem Rady Českého rozhlasu, získal 80 hlasů ze 133 možných. (zdroj textu: wikipedie)

Anotace kurzu Režie audiovizuálního díla s Ondřejem Kepkou

V kurzu režie se studenti dozví základní profil režijní profese v divadle, v televizi, ve filmu i v rozhlase. Nahlédnou do základních dovedností této profese se zaměřením  především na tvorbu filmovou a televizní. Výstupem kurzu bude skupinové natočení jednoduché hrané videoetudy.

Kurz režie povede herec, režisér, scenárista a moderátor Ondřej Kepka.